Strona 260

Tom IV

118. [DLA OPIEKOWANIA SIĘ CHORYMI][826]

(Dwie czyste kartki)[827]Forma zwyczajnego błogosławienia wody V. Wspomożenie nasze, itd (Ps 123, 8)[828]Zaraz przystępuje się do egzorcyzmu soli:[829]

Zaklinam cię, solny tworze, przez Boga + żywego, przez Boga + prawdziwego, przez Boga + świętego, przez Boga, który cię poprzez proroka Elizeusza nakazał wrzucić do wody, by jej jałowość uzdrowić, abyś się stała solą uwolnioną od złych mocy dla zbawienia wierzących, a dla korzystających z ciebie była zdrowiem duszy i ciała; i z miejsca przez ciebie posypanego niech ucieka i znika straszydło, niegodziwość i przebiegłość szatańskiego oszustwa, i wszelki nieczysty duch zgromiony przez Tego, który przyjdzie sądzić żywych i umarłych i ten wiek przez ogień (Ryt. Rz VIII 2). V. Amen.

Módlmy się

Wszechmogący wieczny Boże, błagamy bezmierną łaskawość Twoją, abyś ten twór soli, jaki przekazałeś na użytek rodzaju ludzkiego, raczył pobłogosławić i uświęcić, by dla wszystkich zeń korzystających był środkiem na zdrowie ducha i ciała, i wszystko co przezeń zostanie dotknięte czy posypane, by wolne było od wszelkiej nieczystości i od jakiegokolwiek napastowania przez niegodziwego ducha. Przez Chrystusa Pana naszego. R. Amen.

Następuje poświęcenie wody bez Oremus

Zaklinam cię, tworze wodny, w imię Boga + Ojca Wszechmogącego i w imię Jezusa + Chrystusa, Jego Syna, a Pana naszego, i mocą Ducha + Świętego, abyś się stała wodą umocnioną do przepędzania wszelkich nieprzyjacielskich mocy, a abyś samego nieprzyjaciela wraz z jego odstępczymi duchami wykorzenić i usunąć mogła

[826] Pismo 28- stronicowe, zszyte z okładką koloru niebieskawego, z napisem Hettenkofera, bez daty.

[827] Pierwsza str. ze znakiem pieczęci „Postulatora spraw beatyfikacji i kanonizacji Pobożnego Stowarzyszenia Misyjnego”.

[828] Co do całego dok. 118 zob. „Rituale Romanum” zwłaszcza tyt. V i VIII, z jakich czerpał Pallotti. Ks Moccia przytacza te teksty zwłaszcza, dlatego że stary Rytuał Rzymski jest już coraz trudniej dostępny.

[829] Zob. Ryt. Rzym. tyt. VIII, r. 2 i tyt. V r. 2.