Strona 256

Tom IV

112. [PRAKTYKI POBOŻNOŚCI][811]

Pobożne uczucia, z jakimi św. Franciszek Salezy[812] wykonywał często znak krzyża św.

Przykładając rękę do czoła mówił: „Od siebie nic nie mogę”. Dotykając piersi: „Z Bogiem mogę wszystko”.

Przenosząc dłoń z lewego ramienia na prawe: „Chcę czynić wszystko z miłości do Boga”.

Łącząc kornie dłonie przed sobą: „Cześć dla Boga, wzgarda dla mnie!” Pobożna intencja i ofiarowanie

Pragnę Boże mój, bym był już uczynił i bym czynił nadal w każdym z nieskończonych momentów, od całej wieczności i po całą wieczność, tyle aktów miłości Bożej i aktów wszystkich cnót, i tyle dobrych dzieł, na ile z nich Ty zasługujesz. Wszystko zaś z tak wielką doskonałością, jakiej Ty jesteś godzien, i wszystko dla wszelkich możliwych celów Tobie się podobających. I dla tychże celów pragnę, bym był już Tobie ofiarował i bym ofiarowywał w każdym z nieskończonych momentów, przez całą wieczność Najśw. Krew J. Chrystusa i Jego nieskończone zasługi. I ofiaruję ją[813] jeszcze na podziękowanie, jakobyś już mnie i wszystkim teraz był i zawsze udzielał wszelkich darów natury i łaski, i łaski Twej większej chwały, jak i większego uświęcenia dusz naszych, a także, jakobyś nas już uczynił Świętymi i doskonałymi jako Ojciec niebieski (por. Mt 5, 48). I wreszcie, jak gdybyś mi już przyznał Raj bez przeprowadzania mnie przez czyściec.

Akt strzelisty

Przez nieskończone zasługi Jezusa Chrystusa niech będzie niszczona teraz i zawsze cała szpetota i niegodność całego naszego życia, a najświętsze życie P.N.J. Chrystusa niech będzie życiem naszym[814].

Niech zniszczone będzie życie nasze, a życie Jezusa Chrystusa, naszego Pana niech będzie życiem naszym.

[811] Ulotka 2- stronicowa, bez daty.

[812] †1622.

[813] Zam. pierwotnego „iż niej ofiaruję”.

[814] Z boku jest adres listu, którego fragment tu wykorzystano: „Pan Anzante, M. Benvenuti, Osimo, S. Nicolo. – Jak wiadomo w Osimo Pallotti przebywał w roku 1840. Zob. OOCC X 373 n.