Strona 68
Tom III
9. [OWOCE OSIĄGNIĘTE Z CZYTANIA ŻYCIORYS U ŚW. JANA BERCHMANSA] (Lumi — 48, t. II, s. 433 —642; rok 1816)
Rok 1816.
[88] Owoce z czytania [książki] o Wiel. Janie Berchmansie (wydanie IV). (Odwołanie się do Oświadczenia generalnego)[116].
Oddawać się studiom z wielką starannością dla chwały Bożej (str. 32); uczyć się ze wszystkiego miłowania Boga, również od nierozumnych stworzeń, które obsypane darami, miłują, swego Dobroczyńcę (str. 35).
[88a] Środki stosowane przez Wielebnego dla upewnienia się o powołaniu do stanu zakonnego:
1.Wzmógł modlitwę, pokutę i uczęszczanie do sakramentów.
2. Mając 25 florenów podzielił je na trzy części: jedną przeznaczył na swe bieżące potrzeby, a dwie trzecie przesłał do dwóch różnych miejsc z przeznaczeniem na odprawienie tam Mszy św. przed ołtarzem Madonny.
3. Zdał się całkowicie na swego Ojca duchowego[117].
Uwaga: Wielebny prosi na modlitwie o trzy rzeczy: 1) o czystość anielską, 2) o wytrwanie w powołaniu, 3) o to, by stać się odpowiednim narzędziem w Towarzystwie (str. 48).
Mówić często o Madonnie (str. 49).
[88b] Pozdrawiać Aniołów Stróżów tych osób, które się spotyka, a w nich także Boga, którego podobieństwo w sobie noszą (str. 51).
Każdą czynność spełniać jako główną i najważniejszą wśród wszystkich (str.
53).
Przed udaniem się na spoczynek rozdzielić różne części łóżka pomiędzy Świętych i Aniołów, i tak też podzielić pokój (str. 51).
Na rzecz medytacji wykorzystać skupienie nawet przy godziwych rozrywkach (str. 55).
Stosować: skromność w przestawaniu z innymi, spokój w załatwianiu spraw, wytrwałość w dobrze rozpoczętym dziele, wewnętrzne posłuszeństwo, gotowość do służenia w pokorze, roztropność w działaniu, pamięć na obecność Bożą. umartwienie wewnętrzne i umartwienie zmysłów (str. 61).
Spożytkować dla pełnienia dobra wszystkie najmniejsze nawet środki dostępne nam w Rzymie (str. 66).
We wszystkich poczynaniach zważać na doskonałość działania (str 71,72,73). Cieszyć się nieskalanością i wolnością sumienia (str. 75). Odznaczać się wszystkimi cnotami, studiować dla chwały Bożej i pożytku dusz oraz odpowiadać na łaski (str. 79).
[116] „(Odwołanie się… generalnego)” — dod. późn
[117] Chodzi tu o o. Virgilio Cepari (†1631) — pierwszego biografa i promotora sprawy beatyfikacji Berchmansa.