Strona 156

Tom II

Rozdział 22 O bieliźnie, ubraniu i obuwiu

[311] Nikt nie uwierzy, że święta Rodzina w nazaretańskim Domku używała luksusowej bielizny czy odzieży; przeciwnie, wszystko tam było proste, ubogie i umiarkowane. Wszyscy przeto, którzy są lub będą w Stowarzyszeniu, powinni i pod tym względem naśladować Jezusa, Maryję i Józefa; stąd we wszystkich ustroniach będą przestrzegane następujące Reguły:

[312] Cała bielizna przeznaczona do użytku wspólnoty: pościelowa, pokojowa, osobista, refektarzowa i kuchenna ma być prosta, uboga, zgrzebna i trwała, a to z uwagi na ewangeliczne ubóstwo.

Podobnie i odzież ma być prosta, uboga, z materiału grubego i trwałego, koloru zaś czarnego, nadająca się do budowania innych, i dlatego:

[313] Szata księży będzie sporządzona na kształt [długiej] i luźnej czamary w formie zwanej workową, z krótką pelerynką, z luźnymi mankietami bez guzików na rękawach, sięgającymi od góry do łokcia; od dołu aż po piersi ma być tak zeszyta, by można ją było ubrać bez trudności. Przepasywać się będą wełnianym pasem bez frędzli, zapinanym na haftki żelazne lub mosiężne, z końcami zwisającymi z prawej strony[268], nigdy zaś z przodu noszącego. Nosić też będą dużą pelerynę — podkreślającą powagę godną męża Kościoła — zaopatrzoną w kołnierz chroniący w razie potrzeby przed zimnem, a także kapelusz trójgraniasty będący w użytku kleru rzymskiego, wreszcie nosić będą pektoralik z białym kołnierzykiem.

[314] Klerycy po niższych i wyższych święceniach będą się ubierać jak księża, lecz na sutannie nie będą mieli ani półpelerynki, ani półwyłogów na rękawach.

[315] Bracia pomocnicy nosić będą sutannę podobną do kleryków, krótszą jednak o jakieś pół dłoni; kołnierz sutanny mają zapinać z przodu haftką i nie będą nosić pektoralika z białym kołnierzykiem. Przepasywać się będą taśmą z tej samej materii co sutanna, zaopatrzoną haftkami po prawej stronie[269] noszącego, pozbawioną jednak części zwisającej. Noszą płaszcz nieco krótszy od sutanny, o kształcie używanego przez włoskich braci karmelitańskich[270], a także dwurożny kapelusz.

[316] Wzorując się na Świętych, umiłują ubóstwo i czystość, dlatego szanować będą swe ubrania i utrzymywać chędogo; skoro tylko zauważą, że wymagają naprawy czy połatania, naprawią je zaraz, radzi, że mogą nosić raczej odzież naprawianą niż nową. Przysposobią się

[268] Poprawione prawdopodobnie przez Lambruschiniego, na: „z lewej”.

[269] Poprawiono na: „lewym”.

[270] Chodziło o płaszcz koloru brązowego, bez kołnierza.