Strona 139

Tom II

zgodnie z zarządzeniem rektora, i na to, co może wrócić do spiżarni czy do kuchni.

[231] Niech zadba o to, by w piwnicy były przygotowane beczki i by były wymyte, gdy nadchodzi pora napełnienia ich winem; gdy zbliża się ten czas, przypomni to rektorowi.

Niech się troszczy w szczególny sposób o wino do Mszy świętych.

Niech się stara, by wszystko lśniło porządkiem, czystością i dokładnością.

Rozdział 12 O refektarzowym

[232] Niech zadba o to, by w refektarzu na głównym miejscu umieszczony był wizerunek Ukrzyżowanego, a po obydwu stronach widniały na ścianach napisy: Ad Mensam sicut ad Crucem i Ad Crucem sicut ad Mensam[256], a także obraz przedstawiający Wieczerzę Pana naszego Jezusa Chrystusa z Apostołami; a jeżeli to leży w jego mocy, może też na ścianach rozwiesić i inne pobożne obrazy, jakich widok służyłby jako strawa dla ducha w czasie, gdy karmi się ciało; mogą też być i sentencje pobudzające do właściwego korzystania z pokarmu i do praktyki umiarkowania.

[233] Stoły nakryje porządnie, kładąc na miejscu wyznaczonym dla każdej osoby serwetkę, łyżkę drewnianą lub z kości ciemnej czy białej, żelazny lub stalowy widelec wraz z nożem i szklankę lub filiżankę do picia [napojów].

Serwetkę zmieni wszystkim raz w tygodniu, i to w niedzielę.

Na miejscu przeznaczonym dla każdej osoby postawi karafkę wina, a dla każdej dwójki karafkę wody podwójnej wielkości; niech też nie zapomni o naczyńku z pieprzem.

Karafki powinien stawiać na tacach; byłoby wskazane, by były one zrobione z cyny lub blachy polakierowanej na czarno.

[234] Gdy zbliża się pora posiłku, niech przyjrzy się uważnie, czy nie brakuje czegoś z tych rzeczy, jakie mają być przygotowane.

Postara się również, by nie brakło wody do mycia rąk, a ręczniki niech zmieni przynajmniej raz w tygodniu lub częściej, gdy wypadnie to uczynić ze względu na czystość.

[235] Zadzwoni dwa razy przed pierwszą i drugą kolejką; między pierwszym i drugim znakiem pierwszej kolejki ma upłynąć około 15 minut; przed pierwszym znakiem powiadomi kucharza, by był gotów ze wszystkim za jakiś kwadrans.

Wodę i wino do stołu przygotuje mniej więcej przy pierwszym sygnale, a dla zachowania czystości naczynia będzie trzymał przykryte.

[256] „Do stołu — jak na krzyż, na krzyż — jak do stołu”.