Strona 260
Tom I
[83] W ciągu dwudziestu — trzydziestu dni prokuratorzy winni rozpocząć dziesięciodniowe rekolekcje, aby się przygotować do publicznego przyjęcia urzędu i złożenia formalnego przyrzeczenia całej wspólnocie moralnej Pobożnego Zjednoczenia. Jest rzeczą bardzo ważną, aby te ćwiczenia duchowne odbywały się w jakimś zacisznym ustroniu lub w domu zakonnym. Takie odosobnienie na wzór świętych Apostołów lepiej bowiem przysposobi rekolektantów do przyjęcia darów Ducha Świętego. Jeśli jednak w żaden sposób nie da się przeprowadzić tego rodzaju rekolekcji, należy je odprawić zgodnie z podanymi niżej wskazówkami.
[84] Każdego dnia o oznaczonej godzinie rano i wieczorem prokuratorzy zgromadzą się w prywatnej kaplicy na rozmyślanie i konferencję, w czasie zbierania się należy odprawiać czytanie duchowne, jeśli na to czas pozwala. Msza święta oddziela poranne rozmyślanie od konferencji. Wieczorem zaś między rozmyślaniem a konferencją odmawia się siedem psalmów pokutnych oraz Litanię do wszystkich Świętych. Treścią każdej konferencji mają być obowiązki wyznaczone każdemu prokuratorowi, a celem — urobienie duchowe i ożywienie gorliwości. Z tego też względu należy odczytywać kolejne rozdziały o wspólnych oraz poszczególnych obowiązkach prokuratorów, w czasie zaś konferencji je omawiać i podawać pobudki zachęcające do gorliwego ich wykonywania. W pozostałych godzinach dnia należy oddawać się gorliwej modlitwie, czytaniu duchownemu i badaniu swojego sumienia, w miarę możności już to w jakimś zacisznym kościele, już to we własnym domu. Rekolekcje prowadzi rektor Prokury; stosownie do swego uznania może on polecić przeprowadzenie rozmyślania jednemu z bardziej gorliwych księży świeckich czy zakonnych.
[85] W najbliższym dniu świątecznym po skończonych rekolekcjach, na półtorej godziny przed zachodem słońca zwołuje się lud przez trzykrotne uroczyste bicie w dzwony. Po odmówieniu trzeciej części różańca świętego następuje formalne przyjęcie obowiązków przez trzynastu prokuratorów i uroczyste przyrzeczenie, składane przez nich na ręce rektora albo biskupa, zgodnie z przepisami Pobożnego Zjednoczenia. Na zakończenie śpiewa się przed wystawionym Najśw. Sakramentem Litanię do Najśw. Maryi Panny i hymn Te, Deum oraz udziela się ludowi błogosławieństwa Najśw. Sakramentem.
[86] W jednym z dni pierwszego tygodnia, po dokonaniu publicznego przyjęcia i złożeniu formalnego przyrzeczenia, rektor zwołuje przy kościele, gdzie została założona Prokura, wszystkich prokuratorów, aby dokonać wyboru sekretarza, archiwisty, kronikarza, ekonoma, skarbnika i księgowego Prokury. W oznaczonym przez rektora dniu wybrani na te stanowiska składają w obecności prokuratorów oświadczenie o przyjęciu obowiązków oraz formalne przyrzeczenie, zgodnie z przyjętym sposobem w Pobożnym Zjednoczeniu. Sekretarz, którym jest zawsze jeden z prokuratorów, wydaje imienne zaświadczenia potwierdzone przez rektora. Każdy z prokuratorów powinien mieć u siebie na piśmie spis obowiązków wspólnych wszystkim prokuratorom oraz wykaz obowiązków właściwych jemu, to znaczy wynikających z natury powierzonego mu zadania. Pisma zawierające te wykazy należy wręczyć każdemu w pierwszym dniu rekolekcji albo w dniu publicznego przyjęcia stanowiska.