Strona 271

Tom IV

3. Od kar za pogwałcenie klauzury mniszek w złym, tj. nieprzyzwoitym zamiarze.

4. Od kar za pojedynek w myśl sob. trydenckiego (ses. 25, De Reform, c. 19), i konst. Grzegorza XIV (Ad tollendum).

5. Od kary za pobicie duchownego.

6. Od kar za rzeczywistą symonię świadomie popełnioną, i za beneficium konfidencjame.

7. Od wypadków zastrzeżonych już, lub które powinny być zastrzeżone biskupom.

Uwaga: Wypadki zastrzeżone pod karą ekskomuniki, zarezerwowanej dla papieża, pobawienia beneficjum, godności, oficjum, a także niezdolności do nich.

Uwaga: Powyższe wypadki pozostają nadal w zastrzeżeniu i po potwierdzeniu przywilejów, jak to wyjaśniła św. Kongreg. dla Biskupów i Zakonników 10, 12 1647.

Uwaga: Dekretem Klemensa VIII[842] objęci są wszyscy i poszczególni spowiednicy tylko w Italii i poza miastem.

Uwaga: Klemens XI[843] dnia 13 maja 1711 pod wspomnianymi karami zabronił spowiednikom miasta rozgrzeszania w zakresie wewnętrznym: kary za pogwałcenie klauzury mniszek w zdrożnych celach, w razie gdyby to stało się publicznie jawne. (Prócz tego) zabójstwa księdza jawnego publicznie, publicznego pogwałcenia immunitetu kościelnego, a nawet w wypadku tajnym, gdy był z nakazu władzy publicznej.

Inne wypadki zastrzeżone dla papieża pod karą ekskomuniki.

1. Na tych, którzy prześladują, nakładając cenzury na innych.

2. Na zakonników, którzy bez osobnego zezwolenia proboszcza, lub bez przywileju ośmielają się dawać wiatyk, ostatnie namaszczenie, błogosławić małżeństwa, zwalniać z cenzur zastrzeżonych papieżowi lub biskupom, lub też z winy czy kary tych, którzy je zaciągnęli.

3. Na duchownych zarówno świeckich, jak zakonnych, doprowadzających do tego, że ktoś wybierze sobie pogrzeb we własnym kościele, lub wybrany już przysięgą, ślubem czy przyrzeczeniem zmienia; kościół zaś, który taki pogrzeb odprawi, zostaje tym samym pod interdyktem.