Strona 224
Tom IV
chwalebna i błogosławiona.[675]
Zdrowaś wraz z aktem strzelistym „Niech będzie uwielbione święte i niepokalane Poczęcie Błogosławionej Panny Maryi”. V. Módl się za nami święta Boża Rodzicielko, R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się[676]
Prosimy Cię, Panie, za wstawiennictwem Najśw. Maryi zawsze Dziewicy, broń tej rodziny od wszelkich przeciwności, a gdy z całego serca korzy się przed Tobą, zachowaj ją łaskawie od nieprzyjacielskich zasadzek. Przez Chrystusa, itd.
Aniele Boży, Stróżu mój, mnie powierzonego Tobie z najwyższej Dobroci, oświecaj dziś, strzeż, prowadź i kieruj mną. Amen.
Wraz ze swoim Boskim Dzieciątkiem niech nas błogosławi Panna Maryja! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – zawsze niech będzie chwalony – Laudetur Jesus Christus – In saecula. Amen.
Uwaga. Byłoby rzeczą wielce pożyteczną, gdyby kierownik przed wyruszeniem niekiedy podał wskazówkę lub opowiedział jakiś fakt, szczególnie skłaniający do zachowania skromności i do działania z motywu podobania się Bogu.
4. Teraz w sposób uporządkowany i z największą skromnością wiedzie się ich na miejsce rozrywki, trójkami, nigdy ani w mniejszej ani w większej liczbie[677].
5. W czasie, gdy się ich prowadzi na spacer, każdy z asystentów sprawdzi, czy wszyscy jego chłopcy odprawili medytację i czytanie duchowe, jakie z nich wynieśli owoce, oraz czy przestrzegają regulaminu Związku, jak i przepisanego sposobu życia.
6. Po dotarciu do miejsca rozrywki, zanim zabiorą się do gry, na kolanach odmówi się przed świętym obrazem Jezusa Ukrzyżowanego i Najśw. Maryi.
Modlitwę[678]
Prosimy Cię, Panie czyny nasze Twoim natchnieniem i pomocą wspieraj, aby każda nasza modlitwa i praca zawsze od Ciebie się zaczynała i przez Ciebie kończyła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Odmówi się jeszcze „Z głębokości” (Ps 129) za pierwszego z członków Związku, jaki przejdzie do wieczności, a także dla wspomożenia świętych dusz czyśćcowych.
[675] Jest to najstarsza inwokacja do Matki Bożej.
[676] Por. „Orationes diversae” z Mszału Rzymskiego, n. 11.
[677] „trójkami, a nigdy…” – dod. późn.
[678] Zob. Sobota z dawnych „Dni krzyżowych” Wielkiego Postu (przed piątym czytaniem).