Strona 124
Tom IV
1. Rankiem niech mówią, zaraz po obudzeniu się ze snu: 1-mo: Panie, wszystko dla Ciebie i dla sług Twoich; chcę też pełnić wszelkie możliwe dobro[369]. 2-do: Anioł Pański, itd. z trzema Zdrowaś Mario, albo – jeśli go nie znają – trzy Zdrowaś wraz z trzykrotnym Niech będzie błogosławione Święte i Niepokalane Poczęcie”, itd. do najczyst. Serca Najśw. Dziewicy Maryi. Niech pamiętają, że odmawiając te Zdrowaśki mają sobie przypominać, że wpisali się [do bractwa] Najczystszego Serca Maryi. 3-tio: Ojcze nasz, Zdrowaś i Wierzę wraz z westchnieniem: „Słodkie Serce Jezusa mojego spraw, bym Cię coraz to więcej miłował z serca całego”, a to w celu wywiązania się z obowiązku przyjętego przez tych, co się zapisali do [bractwa] Najśw. Serca Jezusa.
2. W południe i wieczór (w porze na Anioł Pański): Anioł Pański z trzema Zdrowaśkami, względnie, jeśli go nie znają, trzy Zdrowaśki z aktem strzelistym: „Niech będzie błogosławione Święte i Niepokalane Poczęcie”, itd.
3. Nocną porą: „Z głębokości” (Ps. 129) lub Ojcze nasz, Zdrowaś i „Wieczne odpoczywanie” w intencji dusz w czyśćcu cierpiących.
4. Wieczorem lub w innej porze dnia – Różaniec dla zadośćuczynienia obowiązkowi wpisanych do Bractwa Różańca Świętego. Po pięciu dziesiątkach następują akty wiary, nadziei, miłości i skruchy; natomiast siedem Chwała Ojcu – dla zadośćuczynienia obowiązkowi wpisanych do [bractwa] Krwi Przenajśw.; wreszcie akt strzelisty: „Chwała i uwielbienie bądź w każdym momencie Jezusowi w Najśw. Boskim Sakramencie”.
5. Wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, odmówią trzy Zdrowaś Maryjo z trzykrotnym: „Niech będzie błogosławione święte”, itd.; obudzą akt skruchy i akt strzelisty: „Jezu, Józefie, Maryjo, Wam oddaję serce i duszę moją”.
6. W ciągu dnia: 1-mo, powtarzać będą często: „Jezu, Józefie, Maryjo”, itd.; 2-do, przy spotkaniu z innymi pozdrowią się słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, z odpowiedzią „Na wieki wieków”; 3-tio, wspólny Różaniec po obiedzie[370].
[368] Fascykul 4- stronicowy. Pismo przeznaczone dla świeckich było najwidoczniej stosowane w życiu, skoro w tekście spotykamy poprawki pisane ręką Świętego.
[369] Od: „Chcę pełnić…” – dod. późniejszy.
[370] „Wspólny różaniec” – dod. późniejszy.