Strona 154
Tom II
ręką. Tym zaś, którym z powodu jakiejś niedyspozycji nie służyłoby spożywanie chleba z winem, trzeba z miłością, po zatwierdzeniu przez rektora, podać to, co lekarz uzna za wskazane. W miejscach, gdzie jest już w użyciu kawa, rektor może pozwolić na nią całej wspólnocie ustronia; zawsze jednak ma się mieć wzgląd na zachowywanie umiarkowania, ubóstwa i wstrzemięźliwości.
[302] Na obiad dostaną zupę; prócz zupy będą dwie potrawy, by zaradzić potrzebom wszystkich, gdy we wspólnocie jest ktoś cierpiący na jakiś wstręt do pokarmu, który byłby dlań jedynym pożywieniem.
Owoce poda się wtedy, gdy będą w domu, czy to zebrane z podwórka lub z domowego ogrodu, czy też ofiarowane przez dobroczyńców; ale nie należy wyznaczać na to dnia czy pory, wspólnota zaś nie będzie o to zabiegać.
Jednakże rektor może polecić, by kupiono zdrowe a bardzo tanie owoce, aby zamiast sałaty podać je do wieczerzy; można to dla zdrowia robić i częściej, albo [podając je] rankiem zamiast wina na śniadanie, albo do wieczornego posiłku w dni postne.
[303] Co do wieczerzy, jakkolwiek z uwagi [na łaknienie, jakie powodują] soki trawienne wywołane porannym posiłkiem mogłoby się komuś czasem wydawać, że potrzeba mu [wieczorem] obfitszego pokarmu, to jednak, według zdania lekarzy, skromne danie będzie posiłkiem zdrowszym. Dlatego poda się wtedy zupę wraz z jednym daniem, a zamiast zupy można podać sałatę albo owoc, jeśli jest tani. W piątki będzie tylko jedno danie; albo gotowana jarzyna, albo coś zaprawionego solą, albo suszone owoce itp., a w soboty prócz zasadniczego dania poda się zamiast zupy sałatę lub owoce; to samo będzie w każdy dzień postny.
[304] W obowiązujące dni świąteczne przypadające w tygodniu i święta św. Apostołów można według uznania rektora podać do obiadu trochę sera czy czegoś podobnego.
W obowiązujące uroczystości o randze pierwszej klasy zezwala się poza zupą czy owocami jeszcze na trzecie danie. Z okazji jakiejś uroczystości nadzwyczajnej lub jakiejś rekreacji, którą rektor uzna za stosowną dla podtrzymania lepszego usposobienia [członków] pośród pełnionych przez nich obowiązków albo do tego, by wracali do zwyczajnych zajęć chętniej i z większymi siłami, zezwala się jeszcze, biorąc [pod uwagę] całość posiłku, na cztery dania prócz zupy. Ale na tego rodzaju rekreacje nie można pozwalać częściej niż trzy razy w roku.
[305] Wino będzie podawane we wszystkich ustroniach tych okolic, w jakich się z niego korzysta; poda się je do obiadu nie więcej niż dwie kwarty miary rzymskiej, a do wieczerzy mniej niż dwie kwarty.
W miejscowościach, gdzie nie używa się wina, będzie je można podawać tylko tym, u których zostanie stwierdzona prawdziwa potrzeba leczenia ich w chorobie, i to w ilości niezbędnej oraz przez czas tak