Strona 81
Tom I
że macie przykład Odwiecznego Słowa Wcielonego, który celem odkupienia dusz, po życiu pełnym niepojętych cierpień, w morzu udręczeń umarł na krzyżu. Nie zapominajcie, że macie przykład Ducha Świętego, który wraz z Ojcem i Synem zawsze działa dla dobra dusz i podnosi je do godności nadprzyrodzonej, by w nich uczynić mieszkanie dla siebie. Macie przykład we Mnie, bo dla dusz cierpiałam bardziej niż wszyscy Męczennicy. Macie przykład w moim Oblubieńcu, świętym Józefie, który będąc rzemieślnikiem, w swoim stanie i warunkach, wśród niepowodzeń, cierpień, ubóstwa i prześladowań pracował w miarę swych możliwości nad odkupieniem dusz.
[181] Wspomnijcie także na przykład świętych Apostołów, Uczniów, Męczenników, Papieży, Kapłanów, Sług ołtarza oraz niezliczonych gorliwych Naśladowców Syna mojego, Jezusa, ludzi wszelkiego stanu, godności i warunków, monarchów i podwładnych, szlacheckiego i zwykłego rodu, zamożnych i ubogich, uczonych i nieuczonych — wszyscy oni na wszelkie możliwe sposoby niestrudzenie pracowali dla zbawienia dusz odkupionych krwią Syna mego, Jezusa Chrystusa.
[182] Czyż po tych rozważaniach chcielibyście pozbawić siebie niepojętej zasługi, a Świętych w Niebie radości, która większa jest z nawrócenia jednego grzesznika niż z dziewięćdziesięciu sprawiedliwych[173] — tej radości pomnożonej tylekroć, ile dusz się nawróci przy waszym współudziale? Nie przestawajcie więc nigdy z całą energią pracować w tym celu aż do śmierci, a zapłata wasza w Królestwie Chwały będzie bardzo wielka. Tak, sam Bóg będzie przez całą wieczność waszą wielką zapłatą: „Nagroda twoja będzie sowita”[174].
[183] Wszyscy, którzyście chcąc naśladować umiłowanego Ucznia[175] dokończyli czytania tej Książeczki, wyobraźcie sobie, że podobnie jak jemu, tak i wam Anioł Stróż przypomina nieomylną zapowiedź Jezusa Chrystusa: „Trzeba ci znów prorokować o ludach, narodach, językach i o wielu królach” (Ap 10,11).
„Nastanie jedna Owczarnia i jeden Pasterz” (J 10,16).
[173] Por. Łk 15,7.
[174] Por. Rdz 15,1.
[175] Mowa o św. Janie Apostole — por. J 21,20.