Strona 54

Tom I

8. [PROŚBA O ZATWIERDZENIE POBOŻNEGO ZJEDNOCZENIA][71]

Do Jego Ekscelencji Najczcigodniejszego Monsignore Antoniego Piatti, Arcybiskupa Trabisondy i Wicegerenta Rzymu[72]

[63] Najczcigodniejszy Ekscelencjo,

Kilku kapłanów oraz pobożnych ludzi świeckich, Najpokorniejszych Petentów Waszej Najczcigodniejszej Ekscelencji, uświadomiło sobie to, że nikt nie kocha samego siebie, jeśli się nie stara z całych sił o własne zbawienie wieczne[73], jak również i to, że nikt nie zachowałby przykazania Bożego, nakazującego wszystkim kochać swojego bliźniego jak siebie samego[74], jeśliby nie starał się w miarę swoich sił o wieczne zbawienie swego bliźniego tak, jak o swoje własne. Ciż sami, rozważając to przykazanie Boże, stwierdzili jednocześnie, że jeśli wszyscy powinni jego przestrzegać, to tym bardziej dobry przykład zachowywania mają dawać wierni Kościoła Rzymskiego, z którego powinna się rozchodzić po całej ziemi woń Jezusa Chrystusa[75].

[64] Petenci, uświadamiając sobie również i to, że w porządku chrześcijańskiej miłości powinno się świadczyć pomoc przede wszystkim najbardziej potrzebującym, postanowili złączyć się węzłem współzawodniczącej miłości chrześcijańskiej, aby się starać o pomnażanie środków duchowych i materialnych, przeznaczonych do rozkrzewiania świętej wiary wśród heretyków i wszelkiego rodzaju niewiernych, mając przy tym nadzieję, iż jednocześnie ożywi się przez to wiarę i rozpali miłość wśród katolików, którzy z pietyzmem przyjmują słowa Boskiego Odkupiciela: „Dawajcie, a będzie wam dane”[76]. Jeśli można te słowa odnosić do spraw doczesnych, to tym bardziej powinno się je stosować do spraw duchowych. Wobec tego Petenci żywią ufność, że pomnażać się będą również środki sprzyjające ożywianiu wiary i rozpalaniu miłości wśród katolików.

[65] Wymienieni parokrotnie już Petenci pragną też oglądać rychło tę chwilę, upragnioną przez wszystkich dobrych ludzi i przepowiedzianą przez Jezusa Chrystusa, kiedy to nastanie jedna Owczarnia podlegająca jednemu Najwyższemu Pasterzowi[77]. Ponadto żywią nadzieję, że za przyczyną Najświętszej Maryi, Królowej Apostołów, oglądać będą spełnienie swoich duchowych pragnień, dlatego też oddają swe Pobożne Zjednoczenie (pia Unione) pod opiekę Królowej Apostołów, a dając mu nazwę Apostolstwa Katolickiego (Apostolato Cattolico), chcą

[71] Oryginał, pisany ręką Pallottiego, ma 4 strony, pochodzi sprzed 29 maja 1835. Tekst w: Op. compl., yol. IV, s. 4—7; Lett., nr 341, s. 87—89.

[72] Adres znajduje się na stronie czwartej.

[73] Por. Mt 16,26.

[74] Por. Mt 19,19.

[75] Por. 2 Kor 2,15.

[76] Por. Łk 6,38.

[77] Por. J 10,16.